RGB je základný a najrozšírenejší farebný model prispôsobený vlastnostiam ľudského oka, teda vnímaniu farieb.
Jedná sa o model aditívny (zmiešavanie zdrojového svetla) a je založený na poznatku, že akékoľvek viditeľné svetlo sa dá vytvoriť zmiešaním troch základných farieb vo vhodnom pomere (intenzity). Za základnú farbu je možno považovať takú, ktorú nie je možné získať zmiešaním zvyšných dvoch. V praxi sa na tento účel používajú farby červená (Red), zelená (Green) a modrá (Blue).
Zmiešaním uvedených troch zložiek je možné vytvoriť akúkoľvek farbu viditeľného spektra, pričom platí, že pri zmiešaní v pomere 1:1:1 a plnej intenzite zdroja vznikne svetlo biele a naopak, nulová intenzita zdroja vytvára svetlo "čierne" (teda žiadne).
Model RGB je dobre použiteľný pri aktívnom zobrazení (teda sa používa aktívny zdroj jednotlivých farieb), napr. monitor (TV obrazovka a pod.), ktoré obsahujú priamo prvky vyžarujúce svetlo R-G-B a zmenou intenzity ich jasu po miešaní vznikajú ľudským okom vnímané jednotlivé farby.
Základným problémom pri tlači ale je, že prevod medzi sústavou RGB a CMYK (používanou na tlač) nie je v praxi ideálny a bezstratový, nie všetky (najmä okrajové "žiarivé") farby dokážeme z modelu RGB preniesť do modelu CMYK. Kým obrázok v RGB modeli na obrazovke monitora vyzerá krásne, po vytlačení (a nútenom prevode do CMYK modelu) už nemusí presne zodpovedať originálu.
Je preto dôležité mať stále na pamäti, že pri tlači na plotroch, atramentových tlačiarňach a či laserových tlačiarňach dokážeme pracovať iba s CMYK modelom a podklady je vhodné rovno pripravovať v tomto farebnom modeli. Pri spracovaní síce dokážeme skonvertovať RGB podklad do CMYK-u potrebného na výrobu, konverzia však nemusí na 100% zachovať pôvodné odtiene.