Často kladené otázky | Darčekyodsrdca.sk

R - U

pojem začína písmenami R, S, T alebo U

Retuš

Pod retušou (retušovaním) sa v polygrafii rozumie vizuálna oprava chýb alebo iný podobný zásah do obsahu obrázku, fotografie, kresby alebo podobnej grafickej predlohy či už v materiálnej (zriedkavejšie) alebo digitálnej forme.

V rámci retuše sa dajú odstrániť či už drobné chyby (často kozmetické a podobné vady krásy tváre či postáv) alebo aj urobiť zásadné zmeny obsahu ako ostránenie postavy alebo iného objektu z fotografie a pod. V rámci retuše sa pri digitalizácii starších fotografií často odstraňujú aj škrabance či rôzne čmuhy a fľaky.

Špeciálnym prípadom umeleckej retuše je aj zámerná deformácia objektov na obrázku či ich vlastností s cieľom dosiahnutia zaujímavého efektu. 

RGB (farebný model)

RGB je základný a najrozšírenejší farebný model prispôsobený vlastnostiam ľudského oka, teda vnímaniu farieb.  

Jedná sa o model aditívny (zmiešavanie zdrojového svetla) a je založený na poznatku, že akékoľvek viditeľné svetlo sa dá vytvoriť zmiešaním troch základných farieb vo vhodnom pomere (intenzity). Za základnú farbu je možno považovať takú, ktorú nie je možné získať zmiešaním zvyšných dvoch. V praxi sa na tento účel používajú farby červená (Red), zelená (Green) a modrá (Blue).

Zmiešaním uvedených troch zložiek je možné vytvoriť akúkoľvek farbu viditeľného spektra, pričom platí, že pri zmiešaní v pomere 1:1:1 a plnej intenzite zdroja vznikne svetlo biele a naopak, nulová intenzita zdroja vytvára svetlo "čierne" (teda žiadne).

Model RGB je dobre použiteľný pri aktívnom zobrazení (teda sa používa aktívny zdroj jednotlivých farieb), napr. monitor (TV obrazovka a pod.), ktoré obsahujú priamo prvky vyžarujúce svetlo R-G-B a zmenou intenzity ich jasu po miešaní vznikajú ľudským okom vnímané jednotlivé farby.  

Základným problémom pri tlači ale je, že prevod medzi sústavou RGB a CMYK (používanou na tlač) nie je v praxi ideálny a bezstratový, nie všetky (najmä okrajové "žiarivé") farby dokážeme z modelu RGB preniesť do modelu CMYK. Kým obrázok v RGB modeli na obrazovke monitora vyzerá krásne, po vytlačení (a nútenom prevode do CMYK modelu) už nemusí presne zodpovedať originálu.

Je preto dôležité mať stále na pamäti, že pri tlači na plotroch, atramentových tlačiarňach a či laserových tlačiarňach dokážeme pracovať iba s CMYK modelom a podklady je vhodné rovno pripravovať v tomto farebnom modeli. Pri spracovaní síce dokážeme skonvertovať RGB podklad do CMYK-u potrebného na výrobu, konverzia však nemusí na 100% zachovať pôvodné odtiene. 

Sieťotlač

Sieťotlač je technológia tlače založená na pretláčaní farby cez malé otvori v tlačovej matrici. Matrica je tvorená obvykle plastovou alebo kovou sieťkou s hustými drobnými otvormi, na ktorej je fotochemicky vytvorená predloha pre tlač tak, že miesta, kde sa má dostať farba na potláčané médium, sú priepustné, na zvyšných miestach sú otvory prekryté nepriepustnou vrstvou. 

Sieťotlač sa dobre hodí na (aj malonákladovú) potlač textilu, dajú sa však potláčať aj iné predlohy. 

Slim-fit

Ako „slim-fit“ sa označujú strihy oblečenia viac kopírujúce telesné krivky a tak lepšie zvýrazňujúce postavu. Kým klasické „regular“ strihy sú voľnejšie, splývajúcejšie (teda vhodné aj pre plnoštíhle postavy), „slim-fit“ strihy sú pri zachovaní základnej veľkosti (napr. výška postavy) tesnejšie a vhodné skôr pre štíhlejšiu postavu.

Softshell

Ako „softshell“ sa označuje vodeodolná textília s dobrou ochranou proti vetru (prefúknutie) ale súčasne aj s dobrou paropriepustnosťou (teda napríklad schopnosťou zabrániť navlhnutiu odevu v dôsledku potenia pri fyzickej námahe). Používa sa najmä na výrobu outdoorového oblečenia.

V podmienkach FaxCOPY softshellový materiál nepotláčame.

Streč

Ako strečové sa označujú textílie so zvýšenou rozťažnosťou a pružnosťou spôsobenou určitým podielom elastických vlákien alebo inými prísadami. Strečové materiály sú vhodné najmä pre výrobu voľnočasových, športových či pracovných odevov, spodného prádla, ponožiek a pod..

Sublimačná tlač

Sublimačná tlač je nepriama tlač prenosom farbiva z predlohy priamo na textilné vlákno (prípadne iné médium) pôsobebním tepla a tlaku. Pri sublimácii sa farba dostáva priamo na povrch vlákna a vniká aj dovnútra, preto je takáto potlač trvácna a odolná pri bežnom používaní (nosení oblečenia) ale aj praní. Sublimačná tlač sa vyznačuje okrem toho dobrou farebnou vernosťou a výraznými (až žiarivými) farbami. Potláčaný materiál by mal obsahovať aspoň 50% podiel polyesteru.

Okrem textílií sa sublimáciou dá potláčať aj sklo, keramika či plasty, podmienkou však je, že potláčané predmety musia byť na túto technológiou pripravené už z výroby - je na nich nanesená tenká priehľadná vrstva, do ktorej farba prenikne a fixuje sa v nej.

Požadovaný motív sa najskôr na špeciálnej tlačiarni vytlačí na prenosovú fóliu a následne sa tepelným lisom za presne definovaných podmienok (teplota, tlak a čas) prenesie do textilníého vlákna alebo inej absorpčnej vrstvy.

 

ŠPZ

ŠPZ je skratka pojmu „Štátna poznávacia značka“, pôvodne sa tak označovali tabuľky s políciou prideleným evidenčným číslom pre motorové vozidlá. Neskôr bol v legislatíve pojem ŠPZ nahradený pojmom EČV („evidenčné číslo vozidla“), takže dnes už polícia vydáva tabuľky s EČV.

Označenie ŠPZ však používame naďalej pre označenia tabuliek v dizajne oficiálnach tabuliek s EČV, ktoré však môžu obsahovať ľubovoľný text, grafiku či inú informáciu. Obľúbené sú tabuľky s menom vodiča, označenie „Mladomanželia“, „Jubilant“ alebo iným vtipným nápisom.

Tieto tabuľky sa však nesmú v zmysle platnej legislatívy používať namiesto oficiálnych tabuliek s EČV a nesmú s nimi byť na motorovom vodidle zameniteľné.

Unisex

Unisex obvykle označuje vlastnosti produktu nezávislé od pohlavia, v podmienkach FaxCOPY obvykle v súvislosti s označením strihu tričiek a iných odevných súčastí.

Ponúkané tričká či mikiny sú spravidla k dispozícii v dámskych alebo pánskych strihových mutáciách, teda prispôsobené postavám a proporciám jednotlivých pohlaví. Niektoré, najmä lacnejšie druhy tričiek, ale majú jednotný „unisex“ strih.

Úplet

Úpletový materiál je textília vyrobená prepletením jednej alebo viacerých nití do slučiek (očiek). Oblečenie vyrobené z úpletového materiálu je obvykle elastické a vzdušné, hodí sa na každodenné nosenie.

V podmienkach FaxCOPY však úpletové materiály nepotláčame.