Fotoobrazy tlačíme zásadne na kvalitných fotoplotoroch Canon v plnom rozlíšení a v true-color režime. Kalibrované a pravidelne kontrolované sú samotné plotre a pri tlači sa používajú média (papiere,, plátna) s definovanými farebnými profilmi, čo dovedna zaručuje, že sa na médium prenesie naozaj to, čo je obsahom predlohy (súboru s fotografiou).
Napriek tomu sa Vám ale obraz nepáči, vyzerá nejaso inak, než ste ho videli na monitore či dispeji. Čo sa stalo?
Na vnímanie kvality obrázku v akejkoľvek podobe má výrazný vplyv najmä veľkosť zobrazenia a vlastnosti zobrazovacieho média.
VEĽKOSŤ ZOBRAZENIA je pri vnímaní prípadných chýb fotografie kľúčová. Pri zobrazení v malom rozmere (monitor počítača či dokonca displej mobilu) ľudské oko nepostrehne bežné chyby zobrazenia - nedoostrený obraz, nevhodné alebo nedostatočné nasvietenie scény, pod- alebo preexponovanie, prílišné ostré farebné prechody, čmuhy atď. Tieto vady pri malom rozmere zobrazenia zanikajú a obrázok sa nám zdá "bezchybný". Bohužiaľ ale po zväčšení na rozmer veľkého fotoobrazu sa zväčšia aj vady a ľudského oko ich začne vnímať (obvykle veľmi) rušivo.
ZOBRAZOVACIE MÉDIUM má rovnako významný vplyv na vnímanie prípadných chýb zobrazenia. Najčastejším problémom je nastavenie aktívnych zobrazovacích médií, ako je monitor počítača alebo dispej mobilu - v oboch prípadoch sa dajú vlastnosti zobrazenia nastaviť (meniť jas, kontrast, farebnosť, ...) , čo zásadne zmení vnímanie fotografie, v skutočnosti však nemá žiaden vplyv na pôvodnú predlohu, mení sa len jej zobrazenie v tom momente a na danom médiu. Pri tlači však tieto nastavenia nehrajú žiadnu úlohu - tlačí sa pôvodná fotografia tak, ako je uložená v súbore.
Ako odhadnúť, ako bude obraz vyzerať po vytlačení?
V prvom rade treba preveriť, či má predloha dostatočné rozlíšenie pre tlač na požadovaný rozmer, bližšie o tom píšeme tu. Len predloha s dostatočným (radšej viac ako menej) rozlíšením má šancu pretaviť sa do kvalitného výtlačku. Pozor aj na podklady získané od profesionálnych fotografov - je bežné, že Vám dodsajú fotografie vo viacerých rozlíšeniach - verziách podľa určenia. Tú istú fotografiu potom dostanete na CD alebo USB v malom rozlíšení (hodí sa pre elektronické publikovanie, napr. aj sociálne siete) a vysokom rozlíšení (potrebné napríklad pre tlač obrazu).
Dôležité upozornenie: Takmer vždy sú nepoužiteľné súbory spätne stiahnuté zo sociálnych sietí (pri nahrávaní sa totiž kvôli rýchlosti a úspore miesta šasto zámerne a automaticky znižuje rozlíšenie).
Ak chcete vidieť, ako bude foptografia po tlači naozaj vyzerať, dá sa to skontrolovať aj v prehliadačoch grafických súborov na bežnom monitore (zdarma dostupný, lôokalizovaný a pomerne nenáročný na obsluhu je napr. IrfanView), len to už vyžaduje aspoň základnú prax práce s grafikou. Najskôr si prevzorkujte svoju fotografiu na "ideálne" rozlíšenie (5 pixelov fotografie na 1 mm tlačového rozmeru), obvykle je takáto možnosť v menu "Upraviť" každého grafického editora či prehliadača. Následne si zapnite v nastaveniach prehliadača zobrazenie 1:1 - obvykle býva "default" aktivovaný režim "Prispôsobiť oknu", ktorý zobrazený obrázok zmenší tak, že sa celý vojde do práve otvoreného okna na monitore (čím sa skreslia chyby). Po zmene režimu na "1:1" sa síce zobrazí síce iba malý výrez z fotografie, bude však rozmerovo zodpovedať budúccemu výtlačku a prípadné chyby budú viditeľné - treba sa zamerať najmä na ostrosť, nasvietenie (aby nič nebolo prísliš svetlé alebo príliš tmavé) a plynulosť farebných prechodov, dobre sa to kontroluje na ľudskej pleti (líce, čelo) - nesmú byť vidieť fľaky či ostré prechody odtieňov "telovej" farby.
Dôležité je prezerať si obrázok pri neurálnom nastavení zobrazenia na použitom monitore, t.j. nemať manuálne zvýšený/znížený jas monitora, kontrast či inak zvýraznené farebné podanie. Na kontrolu by síce bol ideálne tzv. "kalibrovaný monitior" (používa sa v grafických štúdiách a býva násobne drahší v porovnaní s bežnými monitormi), ale aj neutrálne nastavený bežný monitor poskytne aspoň základný odhad.
Ak si nie ste istý kvalitou fotografie, radšej požiadajte nášho grafika o kontrolu a prípadne korekciu. Môžene nám napísať e-mail, požiadať o kontrolu predlohy aj v samotnej objednávke (treba napísať do poznámky) alebo sa zastaviť osobne v predajni. Pokiaľ chcete, aby sme prípadne predlohu aj skorigovali (zosvetlili, stmavili a pod.), tiež to prosím uveďte do poznámky.
Bez výslovnej požiadavky však do samotnej predlohy nijako nezasahujeme, tlačímu ju bez akýchkoľvek korekcií.