Často kladené otázky | Darčekyodsrdca.sk

M - Q

pojem začína písmenami M. N, O, P alebo Q

Magický hrnček

Magický hrnček je komerčné označenie špeciálneho typu hrnčeka určeného na potlač zákazníkom zvoleného motívu (text, kresba, fotografia,, ...), ktorý je ale viditeľný iba pri naplnení hrnčeka horúcou tekutinou.

Princíp týchto „čarov“ je jednoduchý - na hrnčeku je nanesená teplocitlivá tmavá (obvykle čierna alebo tmavomodrá) vrstva, ktorá pri bežnej izbovej teplote prekrýva vytlačený motív a ten tak nie je viditeľný. Po naplnení hrnčeka horúcim čajom či kávou (alebo aj inom spôsobe zahriatia) sa táto krycia vrstva spriehľadni a odkryje tak vytlačený motív.  

Mikrovlákno

Mikrovláno je "malé" vlákno :-), menšie ako bežné vlákna obvyklých materiálov ako vlna, bavlna, ľanb, hodváb a pod.

Veľkosť vlákna sa meria jednotkou TEX - hmotnosť priadze vyjadrená v gramoch na kilometer vlákna. Mikrovlákno je potom vlákno s TEX<1.

Mikrovlákno sa vyznačuje zníženou dráždivosťou pre alergikov, lepšie izoluje (teplo), je tvarovo aj farebne stálejšie, než bežné vlákna a je hebké a prekvapivo jemné.

Mikrovlákno sa obvykle vyrába z polyesteru.  

Mock-up

Mock-up je fotografia umiestnená pomocou šablóny v reálnom 3D obraze priestoru (fotografii) - napríklad na fotografii môže byť vyobrazená reálna obývačka, kde na stene visí fotoobraz, do plochy ktorého sa však cez túto šablónu dá vložiť iná vlastná fotografia - výsledok pôsobí, akoby v tej obývačke visel pri fotografovaní už obraz so spomenutou vlastnou fotografiou.

Nažehľovačka

Nažehľovačka je slangové označenie pre nepriamu potlač (najčastejšie textilu).

Jedná sa o spôsob potlače, kedy sa najskôr požadovaný motív vytlačí laserovou alebo inou tlačiarňou na špeciálnu prenosovú fóliu a následne sa pôsobením tepla a tlaku (=žehlenie) prenesie na samotné médium (textil, plast, ...). 

Fólie pre nepriamu potlač môžu byť určené pre atramentové (obvykle pre domáce použitie) alebo laserové a špeciálne tlačiarne (obvykle určené pre spracovanie v profesionálnych podmienkach).

Problémom nepriamej potlače v domácich podmienkach je nedostatočná kontrola nad teplotou, tlakom a časom aplikácie pri práci s bežnou žehličkou. Pri práci v profesionálnych podmienkach sa používajú na prenos a fixáciu špeciálne na to určené lisy s presne nastaviteľnou teplotou, tlakom a dobou pôsobenia, číms a dosahujú lepšie výsledky. 

Panoramatická fotografia

Ako panoramatické sa obvykle označujú fotografie so širokým ulom záberu (širokoúhle), najčastejšie sú to krajinky alebo iné veľké celky. Pomer strán bežnej fotografie je 2:3, 3:4 a pod., panoramatické fotografie mávajú pomer väčší ako 1:2, extrémne aj 1:5 - sú teda výrazne širšie ako vysoké.

Panoramatické fotografie sú atraktívne najmä pri výrobe veľkoplošných obrazov na stenu, obľúbené sú rozmery 120 x 40 cm alebo 180 x 60 cm a pod., prípadne sa panoramatické celky (obrazové steny) skladajú z viacerých menších obrazov.

Personalizácia

Personalizácia (príp. personifikácia) v polygrafii je spôsob tlače, kedy sa do základnej šablóny tlačeného dokumentu vkladajú individualizované dáta (texty, obrázky, grafika). Typickým personalizovaným dokumentom je sériový list, ktorý obsahuje spoločný text (šablónu či tlačivo), do ktorého sa na určené miesta jednotlivých výtlačkov vkladajú konkrétne mená, adresy a iné podobné personalizované údaje.

O personalizácii sa dá hovoriť napríklad aj pri výrobe kalendára z univerzálnej šablóny (kalendária) s použitím individuálnych fotografií, mien, venovaní a pod. zákazníka.

 

Pixel

Pixel (skratka vytvorená z anglického picture element) je základná jednotka bitmapovej (rastrovanej) grafiky (obrázku, fotografie, ...), označuje sa skratkou „px“, v praxi sa často používa aj násobok „megapixel“ (1 milón pixelov), označenie „Mpx“. Pixel predstavuje jeden svietiaci bod na monitore, jeden vytlačený bod na papieri a pod., má vždy presnú súradnicu a presne definované vlastnosti (farba, jas, ...).

Často sa pojmom „pixel“ stretávame pri posudzovaní vhodnosti určitej fotografie na tlač na väčšie rozmery (plagáty, postery, obrazy). Aby bol vytlačený obraz pre ľudské oko „kvalitný“, teda aby boli detaily na výtlačku ostré a farebné prechody plynulé, musí mať predloha vo vzťahu k požadovanému rozmeru tlače dostatočné rozlíšenie - označujeme ako „hustota tlače“ a udáva sa v pixeloch (obrazovej predlohy) na 1 mm veľkosti výtlačku ako px/mm.

Pre naozaj kvalitnú tlač je potrebná hustota tlače aspoň 5 px/mm, teda na 1 mm rozmeru výtlačku by malo pripadať aspoň 5 pixelov, napríklad na obraz s rozmerom 60 x 90 cm je potrebná fotografia 3000 x 4500 pixelov (alebo skrátene 13,5 Mpx).

Plátno

Ako (maliarske) plátno označujeme v polygrafii materiál (tlačové médium) z umelých vlákien (napr. polyester) a/alebo bavlny, ktorý napodobňuje vzhľad a vlastnosti klasického maliarskeho plátna a obvykle sa používa na výrobu fotoobrazov a obdobných fotodekorácií.

Polyamid

Poyamid je syntetický materiál (vlákno) používaný na výrobu textilu. Medzi hlavné vlastnosti patrí vysoká pevnosť, odolnosť voči oderu aj roztrhnutiu, pružnosť, biologická odolnosť a stálosť. Materiál sa ľahko udržuje (perie), rýchlo schne a absorbuje len málo vlhkosti, preto sa veľmi dobre hodí na výrobu funkčného prádla (spodná bielizeň, plavky).

Problémom je ale jeho teplotná citlivosť, neznáša teploty nad 100-120°C, preto ho technológiami používanými vo FaxCOPY nepotláčame.

Polyester

Polyester (PES) je syntetický materiál (vlákno) používaný okrem mnohých iných oblastí aj v textilnej výrobe. Medzi hlavné vlastnosti patrí vysoká pevnosť, pružnosť a stálosť, malá nasiakavosť (a teda aj rýchle schnutie), po vhodnej úprave sa na dotyk podobá prírodnému hodvábu. Nedeformuje sa (po opraní sa nemusí žehliť). Často sa používa v zmesiach s bavlnou s rôzne vysokým podielom. Keďže výborne odvádza vlhkosť (pot), používa sa na výrobu funkčného prádla a tričiek pre športovcov.

Polyster má vysokú tepelnú odolnosť (smie sa prať na 95°C) a odoláva aj teplotám nad 200°C. V podmienkach FaxCOPY sa textílie vyrobené z PES potláčajú prednostne technológiou termosublimácie (farba sa nanáša v tenkej vrstve priamo na textilné vlákno), čo zaručuje vysokú stálosť potlače bez nežiadúceho pozadia pod potlačou. 

 

Priedušnosť

Priedušnosť vo vzťahu k textíliám vyjadruje schopnosť materiálu prepustiť paru (pot) z povrchu tela von do priestoru. Čím je materiál prievzdušnejší, tým menšia pravdepodobnosť je, že sa počas náročnej túry ocitneme v mokrom a prepotenom tričku.