Chcete byť výnimočné, originálne a neprehliadnuteľné, no neviete si v nákupných centrách nájsť jedno jediné pekné tričko? Máme pre vás tip, ako mať také, ktoré nebude mať konkurencie. Inšpirujte sa našim postupom na batikovanie trička Savom.
Čo všetko sa dá batikovať Savom?
Nielen tričko, ale aj vankúš či obrus, môžete skrášliť pomocou vlastnoručne vytvorenej potlače na textil. Možno to znie náročne, ale nemusíte sa obávať. Zvládne to každý a dokonca je viac ako možné, že si túto činnosť zamilujete. Takéto tričko môžete použiť aj ako darček pre kamaráta či pre kamarátku.
V článku vám predstavíme postup pre batikovanie Savom „savovanie“, ako príklad sme si vybrali batikovanie trička Savom. V tomto pomenovaní nie je žiaden chyták, skutočne ide o využitie dobre známeho domáceho prostriedku – Savo. Jeho podstatou je, že z tmavej textílie vytiahnete farbu, a tým vytvoríte na tričku pekný obrázok.
Batikovanie Savom – postup
Ako v každom návode, ani v tomto postupe na batikovanie Savom nesmie chýbať zoznam pomôcok, ktoré k vytvoreniu trička s vlastným motívom za pomoci Sava budete potrebovať:
- tmavé tričko (čierne, tmavomodré, tmavozelené,...)
- rozprašovač so Savom,
- ochranné gumové rukavice,
- pevná podložka (doska, kartón, stará tácka,...),
- šablóny s motívmi,
- papier,
- kontúrovacie farby na textil.
1. Výber motívu na batikovanie trička Savom
Motív si môžete vystrihnúť z papiera alebo môžete využiť už predpripravené šablóny, ktoré nájdete aj v obchodoch s kreatívnymi potrebami. Je na vás, či si zvolíte tvar motýľa, kvetu, motív plemena psa alebo ako motív využijete živé listy zo stromov. Fantázii sa pri batikovaní medze nekladú a je zaručené, že každé tričko bude originálne.
2. Podložka, potrebná pri batikovaní
Do vnútra trička, ktoré plánujete batikovať, je potrebné vložiť pevnú podložku, ktorá zabráni tomu, aby bielidlo preniklo na zadnú stranu trička.
3. Obloženie trička papierom pri batikovaní
Tričko je pri batikovaní potrebné obložiť papierom, ktorým ohraničíte tú časť, na ktorej chcete vytvoriť obrázok. Nechcete predsa, aby bielidlo zafarbilo aj ostatné časti trička či okolité prostredie.
4. Časť „Savovanie“ – batikovanie Savom
Keď ste si už dôkladne pripravili prostredie, môžete začať s procesom „savovania“. Na voľné miestečko, ktoré je obklopené papierom, priložíte šablónu s motívom, ktorý zastriekate bielidlom Savom. Postupne uvidíte, ako tričko na tomto kúsku bledne. Šablónu z trička odstránite a tričko necháte zaschnúť.
5. Dokreslenie batikovaného trička farbami
Ak ste si zvolili napríklad motív kvetu, môžete ho ešte zvýrazniť farebnými kontúrkami. Dokreslite mu lupene a stopku. Takto domaľujete detaily, ktoré mu chýbajú. Nezabudnite, že na dokreslenie je potrebné použiť špeciálne fixky alebo farby, ktoré sú vhodné aj na textil. Len takéto sa pri praní nerozmažú a nevyperú.
Prečítajte si tiež článok o maľovaní na textil: Vytvorte si doma tričko s potlačou. Viete, ako na to?
6. Studená voda a jemné pranie trička po batikovaní
Posledným krokom v postupe na batikovanie Savom je, že po zaschnutí tričko opláchnete v studenej vode. Následne čo sa týka správneho starania sa o batikované tričko, jje vhodné ho prať v práčke pri maximálnej teplote 30 stupňov.