O tom, že je naša krajina krásna, niet pochýb. Máte však niekedy pocit, že ju máte ako skúsený cestovateľ pochodenú od najnižšej jaskyne až po Lomničák? Verte, že objaviť všetky nádherné zákutia a spoznať zaujímavé miesta, sa nepodarí len tak hocikomu. Prinášame niekoľko tipov na málo známe miesta na Slovensku, z ktorých si vyberie naozaj každý.
Kam na Slovensku? Tipy na zaujímavé slovenské unikáty
Každý z nás má rád čosi iné. Niekto miluje leto a vodné športy, iný krásu slovenských hôr. Tak trochu iné miesta na výlet si vyberá rodina s malými deťmi a iné zákutia či atrakcie zaujmú partiu mladých ľudí. Ak sa chystáte využiť posledné slnečné lúče a nemáte ešte plány na jesenné víkendy, nech sa páči, inšpirujte sa:
Abeland – pre rodiny s deťmi
Kde bolo, tam bolo, bola pri Lozorne rodina, ktorá si vytvorila svoj vlastný svet. Alebo skôr gazdovskú dedinu. Abelovci vás do nej radi pustia každú sobotu (okrem letných prázdnin) a predvedú vám svoje predstavenia, umelecké podujatia, prírodu vo svojej nedotknutej kráse či dokonca kováčsku dielňu. Príjemne si môžete posedieť v čajovni a ak sa vám tam zapáči, malý bonbónik – usporadúvajú dokonca aj svadby!
Múzeum gýča v Kremnici – pre večných humoristov
Potrebujete vyčariť úsmev na tvári? V tom prípade si to namierte priamo do Kremnice. Okrem známych atrakcií však určite neobíďte Múzeum gýča s takmer 1300 vystavenými exponátmi. Stačí sa naladiť na pozitívnu vlnu a brať veci tak trochu s nadhľadom. :) Máte aj vy sami doma adepta, ktorý by do múzea zapadol ako… Určite ho vezmite zo sebou a vstupné zdarma vás neminie.
Závojový vodopád – pre odvážnych turistov
Na Slovensku máme niekoľko pozoruhodných vodopádov. Ak budete blízko Sokolej doliny na východe našej krajiny a máte adrenalín tak trochu v krvi, určite neobíďte Závojový vodopád. So 75 metrami si vyslúžil druhú priečku, avšak trasa, ktorá popri ňom vedie, dá zabrať každému zručnému hikerovi. Rebríky, stupačky a mostíky sú pripevnené len na niektorých miestach, môžete sa teda spoľahnúť, že počas výstupu popri vodopáde to s vami v tejto výške riadne zamáva. A to doslova.
Katakomby pod Žilinou - pre dobrodruhov
Málokto o nich vie, avšak skutočne existujú. Sprístupnené boli aj pod Kláštorom Kapucínov, kde mesto Žilina spolu s obyvateľmi kláštora otvorilo ich prehliadku. Žilinské katakomby slúžili pôvodne ako pivnice v meštiackych domoch v 15. storočí a dodnes existujú len dohady, či sa jednalo o osobitné priestory, alebo celistvý komplex spojených chodieb siahajúci až po Budatínsky zámok. Máte chuť nakuknúť? Počet návštevníkov je však limitovaný, určite sa vopred ohláste v Žilinskej turistickej informačnej kancelárií.
Pohronská hradná cesta – pre cyklonadšencov
Pohronská hradná cesta je unikát. Jedinečný projekt, ktorý spája históriu, prírodu a šport v jeden podarený projekt. Historické hradné múry a osídlenia niekdajších banských miest sa spojili v jednu trasu, ktorú môžete absolvovať pešo, na bicykli alebo dokonca po rieke. Až 16 hradov a zrúcanín, ležiacich popri rieke Hron, môžete vďaka Pohronskej hradnej ceste spoznať netradičným spôsobom. Stačí oprášiť kolesá, dať dohromady skvelú partiu alebo nadchnúť rodinných príslušníkov, nechať si vyrobiť unikátne tričká s mottom výletu a hor sa za zážitkami a poznaním.
Chcem dať vyrobiť tričká na výlet
Náš TIP: O tom, ako sa vhodne obliecť na rodinnú cykloturistiku, si môžete prečítať v staršom článku na našom blogu.
BIO kúpalisko Snina - pre milovníkov leta
Ak si chcete užiť za priehršť letných lúčov a klasické kúpaliská príliš nemusíte, je posledný tip presne pre vás. Vedeli ste, že na Slovensku máme aj biokúpaliská? Toto v Snine skutočne odporúčame. V prírodnom kúpacom biotope nájdete 3 zóny hĺbky a na svoje si prídu dokonca i deti. O prírodnú filtráciu a čistenie sa starajú rastliny a vy si môžete pokojne odpočinúť aj v jeho okolí, kde nájdete niečo pod zub dokonca možnosť ubytovať sa.